U povodu obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa, Knjižnica i čitaonica Popovača i Lions club Popovača su u suradnji sa Hrvatskim savezom slijepih i Udrugom slijepih grada Kutine i dijela SMŽ organizirali predavanje na temu "Brailleovo pismo".
Pozdravljajući okupljenje, predsjednik popovačkih Lionsa Robert Sedak podsjetio je kako se Međunarodni dan bijelog štapa obilježava svake godine 15. listopada od 1964. godine, kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a, taj datum proglasio Danom bijelog štapa.
„Lionsi su osobe posvećene služenju onima kojima je to potrebno, bilo u svojoj domicilnoj regiji ili u svijetu. Jedan je događaj imao najveći utjecaj na Udrugu i njezinu predanost služenju drugima. Naime, 1925. godine na međunarodnoj konvenciji u Cedar Pointu, Lionsima se obratila Helen Keller, potaknuvši ih da budu 'vitezovi slijepih u borbi protiv mraka'. Od tada do danas, Lionsi širom svijeta štite slijepe i slabovidne"- naglasio je Sedak.
O Brailleovom pismu u prostoru Knjižnice i čitaonice Popovača na sinoćnjem su susretu govorili Mladena Funtek, magistra edukacijske rehabilitacije i Tomislav Juzbašić, tiflotehničar u Hrvatskom savezu slijepih.
„Slijepa osoba je u prvom redu osoba"- naglasila je Funtek te se u svom izlaganju osvrnula na specifičnosti u funkcioniranju slijepih osoba istaknuvši da u pristupu i komunikaciji treba biti otvoren i izravan dok je u svakodnevnim situacijama bitno davati slijepoj osobi predmete direktno u ruke, voditi njezinu ruku, dati joj dodatno vrijeme te vraćati stvari na isto mjesto.
S osnovnim karakteristikama Brailleova pisma, osmišljenog sistemom od šest točaka klasificiranih brojevima od 1 do 6, te organiziranih u dva stupca po tri točke koje mogu biti ispupčene ili udubljene, okupljene je upoznao tiflotehničar Tomislav Juzbašić. Kako je naglasio, Brailleovo pismo ili brajica omogućilo je slijepima ravnopravnost, školovanje, afirmaciju u društvu, pristup informacijama, uživanje u umjetnosti i drugim segmentima života. „Brajica je nezamjenjiva u opismenjavanju slijepih. Ukoliko slijepa osoba ne poznaje brajicu, ona je nepismena. Nove tehnologije uvelike su olakšale komunikaciju slijepih, no treba napomenuti kako se često izostavljaju gluhoslijepe osobe koje su do pojave pametnih telefona po pitanju komunikacije bile najugroženije"- rekao je Juzbašić.
U okviru jučerašnjeg obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa u Knjižnici, posjetitelji su imali priliku okušati se u korištenju brajevih pisaćih naprava- tablice i šila, Brailleva pisaćeg stroja odnosno elektroničke bilježnice.