Popovačko Gradsko vijeće na jučerašnjoj je sjednici jednoglasno donijelo Odluku o pokretanju postupka za ustroj Moslavine d.o.o. Kutina sukladno odredbama Zakona o vodama.
Ovom je Odlukom Gradsko vijeće ovlastilo gradonačelnika da pokrene postupak osnivanja nove tvrtke za javnu vodoopskrbu i odvodnju.
Kako je obrazložio gradonačelnik, stupanjem na snagu Zakona o vodama i Zakona o financiranju vodnog gospodarstva, znatno su izmijenjeni uvjeti za obavljanje djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje. „Prema odredbama Zakona o vodama trgovačka društva - javni isporučitelji vodnih usluga javne vodoopskrbe ili javne odvodnje moraju biti u vlasništvu isključivo jedinica lokalne samouprave, te se iz njihovog poslovanja moraju isključiti privatni vlasnici, konkretno Ventus d.o.o. Rok za usklađenje vlasništva odnosno isključivanje Ventusa iz suvlasništva Moslavine d.o.o. istekao je krajem prošle godine. Složeni postupak izdvajanja privatnog vlasnika se vodi prema Zakonu o trgovačkim društvima te se nastoji provesti na ekonomski najisplativiji i najprihvatljiviji način za javne vlasnike Moslavine d.o.o. "- istaknuo je gradonačelnik Josip Mišković.
Ukoliko se ne postigne način, odnosno dogovor s tvrtkom VENTUS d.o.o o izlasku i isplati istog, Moslavini d.o.o. prijeti prestanak pravnog statusa javnoga isporučitelja vodnih usluga i pravo obavljanja djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje pa je Gradsko vijeće na jučerašnjoj sjednici ovlastilo gradonačelnika da, zajedno sa Gradom Kutinom i Općinom Velika Ludina, pokrene postupak osnivanja nove tvrtke za javnu vodoopskrbu i odvodnju. „Nadamo se da ćemo ipak uspjeti postoći dogovor sa Ventusom kako bi Moslavina d.o.o. mogla dalje funkcionirati sukladno novim zakonskim odredbama i nastaviti započete projekte preko Hrvatskih voda"- naglasio je gradonačelnik.
Vijećnike je zanimala vrijednost udjela tvrtke Ventus u Moslavini d.o.o. Gradonačelnik je naglasio kako je Moslavina d.o.o. zatražila procjenu Cinotti revizije koja je istu izradila sa tri različite osnove. Prema jednoj od njih, udio Ventusa u Moslavini d.o.o. vrijedi 7,1 milijun kuna, po drugoj procjeni vrijednost udjela je 3,1 milijun, a treća procjena udjela Ventusa iznosi 6,5 milijuna kuna. Također je angažirana Ruf revizija u čijoj je procjeni isključena vrijednost cjevovoda, koji kao javno vodoopskrbno dobro ne mogu biti prodani na tržištu, a iznosi 604.000 kuna"- obrazložio je Mišković.
U okviru rasprave po ovoj točki vijećnicima se obratio i kutinski gradonačelnik Andrija Rudić istalnuvši kako su intenzivni pregovori oko izlaska Ventusa iz Moslavine d.o.o. započeti još u listopadu prošle godine. „Jedini krivac što Ventus nije izašao iz Moslavine d.o.o. je upravo Ventus koji nije pristao niti na jedan naš prijedlog. Ponudili smo ono što nam je revizija preporučila budući mi nismo u mogućnosti pregovore vršiti kao privatni subjekt. U drugom krugu naša je ponuda iznosila 1,2 milijuna za izlazak. Ukoliko Ventus nas tuži i dokaže da je ta vrijednost viša, mi ćemo nadoplatiti, ukoliko ne uspije dokazati da je vrijednost njihova udjela iznad tih 1,2 milijuna, oni će nama vratiti novce. No u ovom trenutku je bitno da Ventus izađe kako bi Moslavina d.o.o. normalno nastavila djelovali odnosno realizirati razvojne projekte preko Hrvatskih voda, a među kojima je u pripremi i jedan veliki projekt vrijedan 40 milijuna eura koji će obuhvatiti i popovačko područje"- rekao je Rudić zaključivši kako je ovo način lokalnih jedinica da se osiguraju u ovom postupku.
Raspravljajući o ovoj problematici popovački su vijećnici izrazili nezadovoljstvo traženjima tvrtke Ventus koja nije uložila ništa u razvoj infrastrukture i sada nastoji višestruko zaraditi na ulaganjima Kutine, Popovače i Velike Ludine. Troškovi osnivanja novog društva veći su od predložene isplate Ventusa, a u ukoliko sud prosudi da su lokalne jedinice u pravu, Ventusu se uvjetuje da vrati višak. Odgovarajući na pitanja vijećnika, direktor Moslavine d.o.o. Mijo Šepak istaknuo je kvalitetno poslovanje poduzeća. „Smatram da smo svi zajedno odradili jako dobar posao o čemu najbolje svjedoči prošlogodišnje izvješće. Od 2002. godine kada je imovina društva iznosila ispod 100 milijuna kuna, oko 80 ili 90 milijuna, danas ona vrijedi preko 200 milijuna. Na okolnosti u kojima je Ventus 2008. godine, kada je to bilo zakonski dopušteno, ušao u vlasništvo Moslavine d.o.o. kada je Općina Velika Ludina prodavala svoj udio, nitko nije mogao utjecati. Ukoliko bi izgubili status javnog isporučitelja ne bi mi izgubili pravo da distribuiramo, ali bi sigurno izgubili financiranje oko 300 milijuna kuna vrijednih projekata"- rekao je Šepak.
Na 7. sjednici Gradskog vijeća usvojena je i Odluka o prodaji vlasničkih udjela u Moslavina plinu d.o.o. Kutina odnosno prihvaćen je Sporazum o financijskoj konsolidaciji Moslavina plina d.o.o. te Ugovora u prijenosu poslovnog udjela u vlasništvu Moslavina plina. Svoj udio u vlasništvu Moslavine plina Grad će prodati Plin projektu. Grad Popovača, kao jedan od vlasnika društva Moslavine d.o.o, već duže vrijeme poduzima niz radnji i ulaže napore u cilju financijske konsolidacije i nastavka poslovanja društva Moslavina plin d.o.o. Organizacijska i financijska konsolidacija društva Moslavina plin d.o.o. uzrokovana je od strane više čimbenika što je sve dovelo do problema likvidnosti i solventnosti društva koji nisu na odgovarajućoj razini i predstavljaju ključni problem u društvu.
„Moslavina plin u postupku je predstečajne nagodbe od listopada prošle godine zbog velikih dubioza koje za sada iznose 50-ak milijuna kuna. Budući se nagodba bliži kraju potrebno je usvojiti način rješavanja svih potraživanja i dugovanja Moslavina plina koje bi predstečajno vijeće trebalo prihvatiti. Gradovi Popovača i Kutina i Općina Velika Ludina preko Moslavine d.o.o. trebaju isplatiti vrijednost od ukupno 6 milijuna umanjeno za 50 posto temeljnog kapitala koji je 1,7 milijuna, a način isplate je definiran tako da ćemo mi kroz ugovor o zakupu plinske mreže u idućem periodu od šest godina isplatiti te iznose"- obrazložio je gradonačelnik te naglasio da ovim sporazumom plinska mreža ostaje u vlasništvu Grada Popovače. Opterećenje temeljem ugovora o kreditu iz 2002. godine između Moslavine plina i Moslavine d.o.o. od 27,5 milijuna kuna odnosno taj Ugovor o kreditu zamijenjuje se novim Ugovorom kojim Moslavina d.o.o. prihvaća Moslavina plinu platiti ukupno 6 milijuna kuna.
U nastavku sjednice usvojena je i Odluka o plaći i drugim pravima iz radnog odnosa zamjenice gradonačelnika koja će ovu funkciju obavljati profesionalno. Kako je obrazložio gradonačelnik, odnosna plaća njegove zamjenice bit će na razini naknade koju je do sada primala obavljajući tu dužnost kao volonter. Vijećnici su na znanje primili i Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti održavanja nerazvrstanih cesta. Nakon izvješća Mandatne komisije, prisegu na vijećničku dužnost položila je vijećnica HSLS-a Željka Franjić, koja na toj dužnosti zamjenjuje nedavno preminulog Kornelija Kovača.