Na jučer održanoj sjednici Gradsko vijeće usvojilo je Proračun Grada Popovače za 2022. godinu.
Proračun u ukupnom iznosu od 84 milijuna kuna usvojen je sa 8 glasova za, 3 protiv i 4 suzdržana. Obrazlažući prijedlog Proračuna gradonačelnik Josip Mišković naglasio je kako je on, u odnosu na drugi rebalans ovogodišnjeg Proračuna, smanjen za otprilike 20-ak milijuna kuna. „Razlog tome je što dio projekata za koje se planiralo financiranje iz sredstava EU i nacionalnih fondova nije prošao tako da smo svjesni da se oni neće realizirati, pa ih kao takve i ne trebamo uvrstiti u Proračun. Od tih se projekata nije odustalo, već su samo prolongirani, a posebno nam je žao što najznačajniji među njima, planiran u kontekstu pronatalitetne politike, a to je Dječji vrtić Voloder, nažalost nije prošao na natječaju Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju“- istaknuo je gradonačelnik te kao neke od investicija planiranih za iduću godinu izdvojio spojne ceste Kolodvorska- Sisačka i mosta preko Jelenke i uređenje užeg centra grada. „Donošenje ovog dokumenta omogućit će nastavak razvitka Grada na način koji je u trenutnoj situaciji realan. Prioritetno područje su potrebe naše djece tako da smo proračun Dječjeg vrtića povećali za oko 800 tisuća kuna, dok su iznosi koje Grad izdvaja za društvene djelatnosti zadržane na razini ovogodišnjih te se nadamo kako će se svi planirani sadržaji održati s obzirom na epidemiju“- naglasio je gradonačelnik.
U okviru rasprave pri usvajanju Proračuna vijećnike je zanimalo povećanje planiranih prihoda od rudne rente, a kako je odgovorio gradonačelnik, ono se temelji na njihovoj realizaciji posljednjih nekoliko mjeseci kada se bilježi njihov prilični porast. Obrazlažući povećanje izdvajanja za Knjižnicu i čitaonicu, najavio je uvođenje novih sadržaja prostornim proširenjem ove ustanove koje će se osigurati preseljenjem gradske vijećnice u novi objekt. Na zatraženo objašnjenje stavke nabavke novog vozila, gradonačelnik je pojasnio kako je Grad prošao na Natječaju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost temeljem čega je planirana nabavka električnog vozila za potrebe gradske uprave.
U raspravi je izražen i interes za kreditna zaduženja Grada, koja se, kako je istaknuo gradonačelnik, odnose na kredit realiziran 2013. godine za izgradnju športske dvorane. Za nove prostore gradske vijećnice i uprave Grad je sklopio kupoprodajni ugovor sa investitorom temeljem kojeg ovu investiciju otplaćuje beskamatno tijekom 48 mjeseci. Gradonačelnik se u okviru rasprave složio sa izraženim prijedlogom vijećnika da se vrati naknada predsjednicima Mjesnih odbora na području Grada.
Na 6. sjednici vijećnici su jednoglasno usvojili Program održavanja komunalne infrastrukture i Program gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture kao sastavne dijelove Proračuna za iduću godinu. Pojašnjavajući prijedloge ovih Odluka, gradonačelnik je napomenuo kako su smanjena sredstva namijenjena pojačanom održavanju te ova sredstva preusmjerena na neke veće investicije izgradnje, a budući su ove godine u značajnoj mjeri izvršena asfaltiranja većine prioritetnih dionica.
U nastavku sjednice usvojen je Godišnji Plan i program rada kao i Kurikulum Dječjeg vrtića Popovača za 2021./2022.g. koje je vijećnicima predstavila pedagoginja Marija Ginder. Također su donesene Odluke o o proglašenju statusa nerazvrstane ceste za dio ulice Nikole Tesle u Popovači te ulice Raskrižje u Voloderu, a temeljem kojih će se provesti postupak upisa ovih nerazvrstanih cesta čije stanje u katastarskim evidencijama ne odgovara činjeničnom stanju, u zemljišne knjige skladno zakonskim odredbama.
Jednoglasno je usvojena i Odluka o izboru ravnatelja Knjižnice i čitaonice Popovača temeljem koje će ovu funkciju iduće četiri godine obavljati Ivana Vlašić, jedina kandidatkinja prijavljena na Natječaj koja ispunjava sve uvjete istog.
Na Aktualnom satu 6. sjednice vijećnici su od gradonačelnika zatražili odgovore na pitanja vezana za djelatnost kompostane u Strušcu i suradnji Grada sa novim vlasnicima, kao i raspoloživim lokacijama za odlaganje građevinskog otpada te trenutnom stanju u Lipovici. Zanimala ih je i mogućnost uređenja prostorija uz Tržnicu za potrebe gradskih udruga ili eventualnog osnivanja poduzetničkog inkubatora, potom regulacija prometa kod novoizgrađenog trgovačkog centra SPAR prilikom izlaska sa benzinske postaje, kao i kada se može očekivati podjela kanti za odvojeno prikupljanje otpada građanima. Aktualizirana su i pitanja zajedničkog financiranja sanacije prometnica sa ŽUC-om u omjeru 50:50 posto, javne rasvjete u Ulici Moslavca u Voloderu te Ulici Stari put u Gornjoj Gračenici, financiranja ŠRK Moslavac, sanacije ceste u Ulici sv. Barbare u Voloderu, uređenje prostora Pučkog doma u Donjoj Gračenici oštećenog u potresu, iznosa ukupnih dosadašnjih potpora iz europskih fondova, problemi sa oborinskim vodama na zemljištima u Kolodvorskoj ulici. Zatraženo je i sazivanje Zbora građana u Strušcu kojem bi nazočili novi vlasnici tamošnje kompostane, kao i razmatranje mogućnosti da se u plan zajedničkog sufinanciranja sanacije cesta sa Županijskom upravom za ceste uvrsti i Ulica Čavorija u Potoku. Izražen je i prijedlog definiranja određenog modela financiranja liječničkih specijalizacija u cilju poboljšanja dostupnosti zdravstvenih usluga na ovom području, a što se prije svega odnosi na pedijatra. Planira li Grad dodjelu kakvih kapitalnih ulaganja u segmentu turizma, postoje li saznanja o opločenju potoka Voloderac, kakav je stav Grada o inicijativi pojedinih jedinica lokalne samouprave da se svi vrtići stave pod okrilje države, planira li se krenuti u izgradnju pješačke staze u Podbrđu te aktualnom stanju u poduzeću Eko Moslavina odnosno interesima Grada Popovače kao suvlasnika u tom poduzeću nakon što preuzme samostalno prikupljanje otpada, također su neka od postavljenih pitanja na Aktualnom satu posljednje radne sjednice Gradskog vijeća Popovače u ovoj godini.